Uudised

Kalju Valgus (1939-2021)

Teavitame suure kurbusega, et täna varahommikul lahkus meie seast Eesti Laskesuusatamise Föderatsiooni aupresident Kalju Valgus.

Viljandimaal 1939. aasta 21. oktoobril sündinud Kalju Valguse spordihuvi ja armastus suusatamise vastu avaldus juba varajases nooruses. Kalju juhendajateks Tartu Riikliku Ülikooli kehakulutuuriteaduskonnas olid legendaarsed Erna ja Herbert Abel, Osvald Allika ja Hans Gross. Peale TRÜ lõpetamist asus Kalju tööle suusatreenerina ja tema initsiatiivil loodi 1968. septembris Tallinna 44. Keskkooli juurde NSV Liidu esimene spordiklass.

Aastate möödudes sai temast spordiühingu Dünamo/Põhjakotkas suusatamise vanemtreener ja Eesti murdmasuusatamise meestekoondise treener. Tema õpilasteks olid Jüri Voodla, Mati Albert, Kalju Polt, Rein Pesur, Aarne Malva. 1973. aastal omistati Kalju Valgusele ENSV teenelise treeneri nimetus.

Laskesuusatamisega kokku puutudes mõistis Kalju Valgus ala erakordset perspektiivi ning tema pühendunud eestvedamisel loodi Eesti Laskesuusatamise Föderatsioon ja liituti rahvusvahelise alaliidu IBU-ga.

Kalju Valgus oli äärmiselt tegus visionäär, kes suutis anda erakordselt suure panuse nii Eesti kui terve maailma laskesuusatamise arendamisse. Tema teadmisi laskesuusatamise keskuste rajamise ja võistluste korraldamise tehnilise poole osas kasutasid kõik parimad laskesuusatamise keskused.

IBU tehnilise võistluskomisjoni liikme, tehnilise delegaadi ja kohtunikuna andis Kalju oma panuse paljudesse MK-etappidesse ning 1998 Nagano, 2002 Salt Lake City ja 2006 Torino olümpiamängude võistluse korraldusele. Kalju Valgus oli üks IBU suvise laskesuusatamise algatajaid ja alates 2006. aastast ka sama IBU alakomisjoni esimees.

Eesti Laskesuusatamise föderatsiooni presidendina töötas Kalju Valgus aastatel 1992-2000, aupresidendi ja juhatuse liikmena aastast 2007. Aastatel 1993–2000 oli Kalju Valgus Eesti Olümpiakomitee liige ja samuti EOK laskesuusatamistreenerite kutsekomisjoni esimees.

Kalju Valgus unistas suurelt ja julgelt ning suutis neid unistusi ka ellu viia. Tehvandi lasketiiru rajamisel välja öeldud unistus laskesuusatamise Otepää MK-etapist Kalju Valguse teravate silmadeni ei jõudnud, sest COVID-19 viirus on need kahjuks jäädavalt sulgenud. Me oleme kaotanud hea sõbra ja mõttekaaslase, laskesuusatamisele jäägitult pühendunud härrasmehe.

Eesti Laskesuusatamise Föderatsiooni avaldab siirast kaastunnet Kalju Valguse perekonnale, lähedastele, sõpradele ja teekaaslastele.

Peasponsor

Sponsorid

Partnerid